fbpx

Branislav Kleň

Úroky na hypotéky na Slovensku pokračujú v prudkom raste

Od januára do novembra 2022 stúpol priemerný úrok z 0,99 percenta na 2,94 percenta. Rast priemernej sadzby o 1,95 percentuálneho bodu je šiesty najprudší v Eurozóne.

Zvyšovanie priemernej úrokovej sadzby bude pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch. V súčasnosti už žiadna domáca banka nepredáva hypotéku za úrok pod tromi percentami. Väčšina finančných domov sa začína blížiť k štvorpercentnej hranici a niektoré ju už prekonali…

Ak potrebujete riešiť financovanie nehnuteľnosti, prípadne refinancovanie úveru, kontaktujte ma.

Ceny nehnuteľností začali klesať

Trhová hodnota nehnuteľností na bývanie klesla v poslednom štvrťroku roku 2022 oproti tretiemu kvartálu o 1,94 percenta. Uviedli to analytici úseku meny, štatistiky a výskumu Národnej banky Slovenska.

Ceny najviac poklesli v Bratislavskom kraji, po ňom nasledoval s odstupom Žilinský kraj a, naopak, najmenej ceny klesali len v Trnavskom a Banskobystrickom kraji. Dominantnými okresmi, ktoré negatívne ovplyvnili štatistiku celého kraja, boli za Žilinský kraj Čadca a Žilina a v Bratislave to bola Bratislava III. NBS v analýze konštatovala, že „priemerná cena rezidenčných nehnuteľností medzi štvrťrokmi klesla takmer o 53 eur za štvorcový meter (m2) na úroveň 2 660 eur za m2“. Prepad cien tak celkovo spôsobil vymazanie rastu v treťom štvrťroku a v medziročnom porovnaní sa rast cien spomalil o 15 percent.

Ceny bytov v poslednom kvartáli klesli v priemere o 2,6 percenta s tým, že išlo najmä o troj- a päťizbové byty, uviedla centrálna banka. Rovnako sa medzištvrťročne znižovala hodnota domov, cena tam klesla na úroveň 2,3 percenta. V porovnaní medziročných štatistík išlo pri bytoch o pokles vo výške 14,4 percenta a pri domoch je cena stále vyššia ako vlani, a to o 7,8 percenta.

Celkový pohľad na realitný trh v analýze NBS poukázal na vrchol, aký nehnuteľnosti dosiahli v júli, potom išla úroveň ich cien nadol. Pokles zaznamenal okrem Žilinského a Bratislavského kraja aj Nitriansky, tam však išlo o mierne negatívny zostup. Zato Košický a Prešovský kraj evidovali postupný rast cien nehnuteľností, a to aj v treťom štvrťroku s tým, že ich hodnoty začali klesať od októbra.

Zvažujete predaj nehnuteľnosti? Už nie je na čo čakať.

www.riesimebyvanie.sk

zdroj: TASR, NBS

Obsah

Ak potrebujete s niečím pomôcť, napíšte mi správu