fbpx

Branislav Kleň

Realitná bublina?

11.04.2022

Dva možné scenáre vývoja na realitnom trhu podľa Realitnej únie SR:

Môj pohľad a rada

Je ťažké predpovedať vývoj situácie, vždy sa ešte môže situácia razantne zmeniť a nemusí to byť k horšiemu. Bývať ale musíme… Ja osobne by som odporúčal čo najskôr si zabezpečiť vlastné bývanie, aj keď vzhľadom na aktuálne ceny nehnuteľností je už aj tak dosť neskoro. Na Slovensku tomu prajú aspoň úrokové sadzby a peniaze sú stále ešte veľmi lacné (čo sa samozrejme môže veľmi rýchlo zmeniť a úver aj bývanie sa môžu stať pre mnohých nedostopné).

Hypotéky a úrokové sadzby

V Čechách od apríla stúpli úrokové sadzby na 5 % a do konca roka 2022 sa predpokladá rast na 7 %. Ak už máte hypotekárny úver a fix vám končí najbližšie roky, či možno aj mesiace, požiadajte o zmenu úrokovej sadzby na 10 rokov už dnes. Mierne vyššie percento pri dlhšej fixácii vám vykompenzuje istota 10 ročnej stabilnej splátky úveru.
Všetko bude s najväčšou pravdepodobnosťou len drahšie a je dobre vedieť, koľko budem za bývanie platiť zajtra, pozajtra, o rok…
Pri nových úveroch by som nenaletel na nízku úrokovú sadzbu s krátkou fixáciou, ako sa to tu masívne deje už zo 2 roky, berte istotu.

Samozrejme, je to len môj pohľad na vec a môžem sa mýliť, treba sa riadiť podľa seba a spoliehať sa na intuíciu a vlastné možnosti.

Obsah

Ak máte nejaké otázky, kontaktujte ma