fbpx

Branislav Kleň

Ceny nových bytov v Dolnom Kubíne

Koľko nových bytov by malo pribudnúť v Dolnom Kubíne, aké sú ceny nových bytov a o koľko percent viac zaplatíte za nový byt, ako za starší?

V dnešnom článku sa v skratke pozrieme na výstavbu nových bytov od roku 2008 a pre záujemcov o dianie na realitnom trhu zhodnotím, aké sú aktuálne ceny nových bytov v Dolnom Kubíne.

Je rok 2023 a miestny trh s nehnuteľnosťami zažíva nevídaný boom, pripravovaných je niekoľko novostavieb, no pri viacerých developeri ešte ani nezačali s výstavbou. Ak na tak malom trhu pribudne plánovaný počet nových bytov, nebude žiadnym prekvapením, že to ovplyvní ich ceny. Vplyv na ceny nových bytov bude mať určite aj rastúca ponuka starších bytov, o ktorej som pred pár dňami písal TU.

Veľký dopyt a malá ponuka motivovali developerov

Len nedávno sa záujemcovia o kúpu bytu stretávali s problémom, ktorým bol nedostatok bytov, čo bol samozrejme jeden z faktorov spôsobujúci vysoký rast cien. Banky ponúkali historicky najlacnejšie úvery, a to motivovalo ľudí zabezpečiť si za výhodných podmienok vlastné bývanie. Veľkú rolu pri neúmernom raste cien zohrali aj investiční kupujúci, ktorí sa dnes z trhu akoby stratili. Na túto priaznivú situáciu pre predávajúcich prirodzene zareagovali aj väčší či menší developeri a nedostatok bytov v Dolnom Kubíne by malo v budúcich rokoch vyriešiť niekoľko novovznikajúcich projektov.

V Dolnom Kubíne má pribudnúť takmer 300 bytov

Koľko nových bytov prišlo na trh za uplynulé roky?

Slovpanel - Dolný Kubín, Brezovec
Slovpanel - Brezovec (2009 - 24 bytov)

Nová výstavba je v Dolnom Kubíne skôr raritou a naposledy, čo toto malé okresné mesto zažilo stavebný boom bolo v období finančnej krízy, keď po roku 2008 sa do užívania postupne odovzdávali novovzniknuté projekty na Brezovci Slovpanel (2009 – 24 bytov), Kubínske terasy (2010 – 55 bytov) a Zlatá jeseň (2012 – 42 bytov). V roku 2021 bol skolaudovaný projekt prestavby zdravotníckeho internátu na Brezovci s názvom Gerdig, kde pribudlo ďalších 14 bytov.  

Kubínske terasy - Dolný Kubín - Brezovec
Kubínske terasy - Brezovec (2010 - 55 bytov)

Od veľkej finančnej krízy v roku 2008 pribudlo v Dolnom Kubíne vo väčších projektoch 135 bytov

Veľké projekty výstavby nových bytov v Dolnom Kubíne vznikali len na sídlisku Brezovec a dnes je situácia podobná, najväčšie nové projekty výstavby bytov budú opäť na Brezovci.

Rok 2023 a projekty nových bytov v Dolnom Kubíne

(aktuálny stav na trhu ku dňu 1.3.2023)

V najlepšej fáze sú momentálne projekty prestavieb, ktoré by už čoskoro mohli byť odovzdané do užívania novým majiteľom. Sú to projekty Zelená lipa na Bysterci, kde vznikne 21 bytov, Sporka byty na Hviezdoslavovom námestí s ponukou 13 bytov a projekt Zemepán v centre na ulici Andreja Sládkoviča, kde podľa aktuálnej webstránky projektu by malo pribudnúť 9 bytov, no na LV je evidovaných 7 rozostavaných bytov a dva nebytové priestory.

Aktuálne najdrahší byt v Dolnom Kubíne má cenu 432.000 EUR, má 3 izby, 112 m² a nemá ani len balkón

Prestavby Sporka, Zelená lipa, Rezidencia Kubín a Zemepán

Pri ponukách nových bytov z hľadiska kupujúcich, oceňujem najmä transparentnosť ponuky. No pri niektorých projektoch chýba najdôležitejšia vec a tou je cenník, zväčša je na vyžiadanie.  Projekty Sporka a Zelená lipa majú kvalitne zverejnené ponuky voľných bytov aj s cenami. Keď sa pozrieme na projekt Zemepán, tak z ich webu k dnešnému dňu vôbec nie je jasné, či sú byty v predaji, koľko ich je rezervovaných a koľko predaných. Už dávnejšie som dostal informáciu, že všetky byty sú vypredané.
Projekt prestavby s názvom Rezidencia Kubín na Matúškovej ulici, v ktorom by malo pribudnúť 17 bytov je síce zverejnený na webe, no k cenám bytov sa k 1.3.2023 zatiaľ nedostanete. 

Nové byty v exkluzívnej lokalite priamo na námestí

V projekte Sporka je aktuálne na predaj všetkých 13 bytov a ich priemerná cena za m² je 3.376 EUR (byty sú bez balkóna, lodžie či terasy). Najdrahší byt je 3-izbový s výmerou 112 m² a jeho cena je 432.000 EUR. Najlacnejší byt v tomto projekte si viete kúpiť za 95.160 EUR, 1-izbový s výmerou 25 m²
3-izbové byty (3 ks) majú priemernú cenu 3.501 EUR/m², 2-izbové (7 ks) 3.219 EUR/m² a 1-izbové (3 ks) 3.618 EUR/m². K dispozícii sú na predaj aj parkovacie miesta za cenu 12.000 EUR. Tu treba dodať, že ak máte auto a chcete komfortne bývať na Hviezdoslavovom námestí v byte za vyše 400 tisíc eur, tak si aspoň jedno parkovacie miesto musíte kúpiť. 

Priemerná cena za m² v projekte Sporka na Hviezdoslavovom námestí je 3.376 EUR

V starom hoteli na sídlisku vznikajú nové luxusné byty

Naozaj krásny projekt realizujú na Veľkom Bysterci, kde z hotela U zelenej lipy bude čoskoro 21 bytov, z ktorých 9 je ešte k dispozícii na predaj. Priemerná cena bytu za m² úžitkovej plochy je v Zelenej lipe 3.422 EUR. Do štatistiky som zahrnul len aktuálne voľné byty na predaj, dvoj a trojizbové. Garsónky a 1-izbové byty sú už vypredané, prípadne rezervované. 
3-izbové byty (8 ks) majú priemernú cenu 3.437 EUR/m² a 2-izbové (2 ks) 3.300 EUR/m². Najdrahší byt v Zelenej lipe je 3-izbový a má cenovku 349.900 EUR s rozlohou 81 m² a dostanete k nemu aj strešnú terasu o výmere cez 70 m². Najlacnejší byt má dve izby, rozlohu 49,36 m², takmer 3 m² lodžiu a predáva sa za 162.900 EUR.

Najdrahší byt v Zelenej lipe má cenu 349.900 EUR

Ceny nových bytov - Zelená lipa nové byty v Dolnom Kubíne
V projekte Zelená lipa je na predaj aj byt s dvoma strešnými terasami - 15 m² a 103 m² (zdroj: zelenalipa.sk)

Podľa informácií uvedených na webstránke zelenalipa.sk by mal byť tento projekt skolaudovaný koncom roka 2023.

Novostavby

Aktuálne sú v Dolnom Kubíne plánované štyri novostavby, Kubínske výhľady na Brezovci (75 bytov, plánovaná kolaudácia – leto 2024), Rezidencia Dúbrava vedľa Zlatej jesene na Brezovci (spolu 81 bytov, podľa ich webstránky k dnešnému dňu nemajú predaný ani jeden byt, no rezervovaných majú 40 bytov. Plánovaný priebeh výstavby nemajú na stránke projektu zverejnený),  Veže Brezovec (spolu 54 bytov, podľa ich webu 18 bytov už rezervovali a 1 byt majú predaný. Plánovaná kolaudácia – leto 2024) a  jeden projekt s 11 bytmi, ktorý by mal vyrásť v centre mesta na ulici Alej slobody, o ktorom som zatiaľ nenašiel viac informácií.

Dôležitý je fakt, že žiadna z týchto stavieb k dnešnému dňu nemá postavené ešte ani prvé poschodie. S transparentnosťou ponúk, čo sa týka ceny je na tom najlepšie projekt Kubínske výhľady, kde so zemnými prácami začali minulý rok, dnes už stavba rastie zo zeme a byty už ponúkajú dokonca aj na realitných portáloch. Treba oceniť, že v prípade tohto projektu má každý voľný byt zverejnenú cenovku, čo je pre kupujúcich pri výbere nového bytu a porovnávaní s konkurenčnými ponukami najdôležitejší údaj. 

V novostavbách by malo pribudnúť 221 bytov

V novostavbe Kubínske výhľady je aktuálne na predaj 28 bytov

Podľa webstránky projektu Kubínske výhľady majú už predaných 24 bytov, rezervovaných 21 a aktuálne je ešte v ponuke na predaj 28 bytov. Priemerná cena ponúkaných voľných bytov za m² úžitkovej plochy je 3.162 EUR. 3-izbové byty (3 ks) majú priemernú cenu 3.162 EUR/m², 2-izbové byty (16 ks) 3.027 EUR/m² a 1-izbové byty (9 ks) 3.616 EUR/m². Najdrahší voľný byt v tomto projekte je 3-izbový (74,28 m²) za cenu 199.900 EUR, ku ktorému budete mať  balkón s rozlohou 9,36 m². Naopak najnižšia cenovka za byt je 84.900 EUR a máte na výber 1-izbový byt  22,4 m² s 5,18 m² balkónom, prípadne pri tej istej cene 26,12 m² bez balkóna

Najdrahší byt v projekte Kubínske výhľady má cenu 199.900 EUR a najlacnejší 84.900 EUR

Novostavba bytov Kubínske výhľady Dolný Kubín
Byty sa predávajú v stave štandard a súčasťou budú podlahy, dlažby, obklady, sanita, vodovodné batérie a interiérové dvere (zdroj: kubinskevyhlady.sk)

Porovnanie cien nových a starších bytov v Dolnom Kubíne

Pred pár dňami som písal článok o aktuálnych cenách starších bytov na predaj v Dolnom Kubíne a dnes bude zaujímavé porovnať ich ceny s novými bytmi na predaj.  Pracujem len s verejne dostupnými cenami a nových bytov na predaj s uverejnenou cenovkou je  dnes v ponuke 50, pričom ich priemerná cena za m² úžitkovej plochy je 3.264 EUR. Priemerná ponuková cena starších bytov v Dolnom Kubíne je 2.161 EUR. Ak to porovnáme z pohľadu percentuálneho vyjadrenia, tak za nový byt zaplatíte v priemere o 51% viac, ako za starý.

Priemerná cena starších bytov je 2.161 EUR/m², priemerná cena nových bytov je 3.264 EUR/m²

Porovnanie cien starších a nových 3-izbových bytov

Keďže najviac starších bytov v ponuke je 3-izbových, porovnám ceny aj špeciálne v tejto kategórii. Priemerná cena staršieho 3-izbového bytu v Dolnom Kubíne je 2.030 EUR/m². Kubínske výhľady ponúkajú 3-izbové byty v priemere za 2.518 EUR/m², Zelená lipa za 3.437 EUR/m² a Sporka byty na námestí za 3.501 EUR/m².

Aká je situácia dnes a čo nás čaká

Aktuálne ceny starších bytov klesajú, ponuka rastie, dopyt je minimálny. Realita je taká, že ak sa byt predá, tak je to v drvivej väčšine prípadov za výrazne nižšiu, ako za ponukovú cenu.  Sám som zvedavý, aká bude cena nových bytov napríklad o rok, keď v ponuke sekundárneho trhu bude na predaj násobne viac bytov ako dnes. Pribúdajúce novostavby určite prospejú miestnemu trhu a vrátia ceny starších bytov do prijateľnejších čísel. Zostáva len dúfať, že developeri ustoja zmeny na realitnom a finančnom trhu a všetky tie krásne projekty novostavieb sa im podarí realizovať. 

Ak sa podarí realizovať všetky projekty, tak v Dolnom Kubíne pribudne 279 nových bytov

Túto štatistiku som vypracoval pre všetkých kupujúcich aj predávajúcich, aby som im pomohol ľahšie sa orientovať na miestnom trhu. Veľa záujemcov o kúpu bytu v novostavbe potrebuje najskôr predať svoj starší byt, ak je to aj váš prípad, určite vyskúšajte moju kalkulačku cien starších bytov v Dolnom Kubíne, ktorú nájdete TU.

Štatistikám a hodnoteniu miestneho realitného trhu sa budem venovať pravidelne v ďalších článkoch (situácia sa denne mení) a ak sa zaujímate o nehnuteľnosti, sledujte aj moju stránku na Facebooku, nech vám nič neunikne.

Našli ste v článku nejakú chybu? Napíšte mi

Zdieľajte tento článok s priateľmi

Obsah

Chcete kúpiť alebo predať byt? Kontaktujte ma